Trenażer oddechowy - czym jest?

Człowiek może trenować w wielu aspektach. I niekoniecznie muszą się one ograniczać jedynie do naszych mięśni, choć kształtowanie ich siły bywa kluczowe – także dla naszej sylwetki. Są jednak takie „elementy” naszego ciała, w przypadku których trzeba odwołać się do nieco innych metod. Może tu chodzić na przykład o płuca, jakie dla naszej wydolności mają gigantyczne znaczenie. Jeśli nie będziemy mieć mocnych, wydolnych płuc, działania związane ze sportem (nawet całkowicie amatorskim), mogą się okazać zdecydowanie trudniejsze i przy tym bardziej ryzykowne. Oznacza to, że o kondycję płuc należy zadbać. Może w tym pomóc trenażer oddechowy, a więc specjalne urządzenie do ćwiczenia efektywności i wytrzymałości naszych płuc. Urządzenie nazywane czasami spirometrem ma prostą konstrukcję i łatwą zasadę działania. Cechuje się tym, że wywołuje opór podczas wdychania, jak również wydychania powietrza.
Tym samym zmusza ludzkie płuca do niestandardowego wysiłku,
z jakim można mieć czasami do czynienia również w ramach wykonywania ćwiczeń fizycznych. Wiele razy jest tak, że podbieg lub nawet szybki marsz sprawia, że czujemy się przytłoczeni i trudniej nam złapać oddech. To wynik siedzącego trybu życia i co za tym idzie kiepskiej wydolności naszych płuc. Można to wszystko jednak zmienić na lepsze, a trenażery oddechowe mają do odegrania sporą rolę. Wiele rozwiązań, ale koncepcja jest zawsze zbliżona Istnieje szereg modeli akcesoriów zaliczanych do grupy spirometrów. Różnią się one konstrukcyjnymi detalami, marką i ceną. Co do zasady jednak działają podobnie, co dla osób korzystających z nich jest najważniejsze. Trudno wskazać jeden typ, który sprawdziłby się najlepiej. Sporo zależy też od kontekstu, w jakim trening płuc ma się odbywać. Bywa, że stosowanie trenażerów jest zalecane osobom borykającym się z konkretnymi chorobami. Zdaniem części specjalistów pomagają w leczeniu astmy, dusznicy czy przewlekłego zapalenia oskrzeli…
Warto więc wziąć je pod uwagę w ramach prowadzonej terapii,
szczególnie gdy zaleca to lekarz prowadzący dany przypadek. Należy zaznaczyć, że trenażer oddechowy jest urządzeniem umożliwiającym leczenie niefarmakologiczne. Jego stosowanie nie wiąże się z sięganiem po jakiekolwiek preparaty, choć istnieją techniki zakładające używanie środków wziewnych. W tym momencie trenażery mogą być wykorzystywane jako inhalatory, aczkolwiek generalnie nie takie jest ich przeznaczenie. Liczy się przede wszystkim to, aby zdawały one egzamin w charakterze przyrządu do ćwiczeń dla naszych płuc. Duża skuteczność w tym zakresie jest potwierdzona licznymi opiniami, których nie sposób podważać. Swoje zdanie w temacie wyrażają także lekarze.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Jak kurs prawo medyczne wpływa na codzienną praktykę fizjoterapeutów?
Kursy z zakresu prawa medycznego odgrywają kluczową rolę w praktyce fizjoterapeutów, wpływając na jakość świadczonych usług oraz bezpieczeństwo pacjentów. Znajomość przepisów prawnych pozwala terapeutom podejmować świadome decyzje dotyczące leczenia, co przekłada się na lepsze efekty terapii i zadow

Jak piłka refleksowa bokserska wspiera rehabilitację po kontuzjach?
Piłka refleksowa bokserska to wszechstronne narzędzie, które zyskuje popularność nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale także osób wracających do zdrowia po kontuzjach. Jej zastosowanie w rehabilitacji pozwala na efektywne ćwiczenie koordynacji, siły i refleksu, co przyspiesza proces powrotu do