Pakiet onkologiczny - co to jest?

Wiele mówi się o profilaktycznych badaniach, jednak niewielu wie, że w przypadku nowotworów, można skorzystać z pakietu onkologicznego. Dzięki niemu, możemy liczyć na to, że całe leczenie zacznie się szybciej, a większość kosztów z nim związanych, będzie pokrywane z NFZ. Warto wiedzieć, jak to wszystko działa, tak aby w razie potrzeby móc z tego skorzystać w najbardziej rozbudowanej formie.
Zaczyna się od lekarza rodzinnego
Na początek będziemy musieli się udać do lekarza rodzinnego. To on po przeprowadzeniu niezbędnych badań i wywiadu, oceni czy istnieje podejrzenie nowotworu. Jeśli tak, wypisze nam skierowanie na dalsze badania i przekaże nas do placówki, która zajmuje się leczeniem tego typu chorób. Jeżeli okaże się, że faktycznie w naszym organizmie są zmiany chorobowe, to w ciągu 2 tygodni będzie musiało zebrać się konsylium, które opracuje dalszy plan działania. Ze względu na dużą odległość od miejsca zamieszkania, możemy być zakwaterowani w pobliskim hostelu, a transportem na badania zajmie się szpital. Wszystkie tego typu działania będą opłacone z NFZ.
Dokładne badania
W ramach pakietu onkologicznego, nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni, między wpisaniem nas na listę oczekujących na konsultację, a postawieniem diagnozy. Będziemy również mieli zapewnione wizyty u lekarzy i na badania, które nie będą odbywały się później niż po 2 tygodniach. Jeśli okaże się, że wyniki badań będą złe, będziemy w ramach pakietu onkologicznego poddani szczegółowym badaniom, które będą miały na celu pogłębienie wiedzy o rodzaju naszego nowotworu, tak aby była możliwość jak najlepszego dobrania rodzaju leczenia.
Brak limitów
Dobra wiadomość jest również taka, że wraz z powstaniem pakietu onkologicznego, zniknęły limity badań i leczenia dla osób z nowotworem. Nie są oni już zaliczani do ogólnej liczby leczonych pacjentów. Co więcej, lekarz rodzinny ma większe możliwości, jeśli idzie o wypisywanie skierowań na badania związane z hematologią, biochemią czy badań na spirometrię. Dzięki tym badaniom nie tylko można określić konieczność udania się do specjalisty, ale także można szybciej wykryć nowotwór i podjąć niezbędne działania. Z pewnością taki pakiet onkologiczny sprawia, że pacjenci mają łatwiejszy dostęp do lekarzy, a postawienie odpowiedniej diagnozy zabiera mniej czasu. Co więcej, brak limitów powoduje, że każdy ma równe szanse na leczenie i przede wszystkim na to, aby dzięki odpowiednio podjętym działaniom, powrócić do pełni zdrowia i pokonać tą chorobę.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Jak piłka refleksowa bokserska wspiera rehabilitację po kontuzjach?
Piłka refleksowa bokserska to wszechstronne narzędzie, które zyskuje popularność nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale także osób wracających do zdrowia po kontuzjach. Jej zastosowanie w rehabilitacji pozwala na efektywne ćwiczenie koordynacji, siły i refleksu, co przyspiesza proces powrotu do

Jakie są rodzaje bronchoskopów medycznych?
Bronchoskopia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna i terapeutyczna, która pozwala na oglądanie wnętrza dróg oddechowych za pomocą specjalnego narzędzia - bronchoskopu. Badanie to jest niezwykle istotne w medycynie, gdyż umożliwia identyfikację oraz leczenie różnych schorzeń układu oddechowego. Warto